Snižavaju holesterol, gube se kilogrami i smanjuju rizik od moždanog udara
Tikvice su dobro poznate u gotovo svim kuhinjama sveta. Čovek ih jede već duže od deset hiljada godina, a tokom tog dugog perioda menjale su svoj oblik i ukus pa su se iz nekada gorkastog povrća s malo mesa unutar krute kore razvile u mesnato i slatkasto kakvo nam je poznato danas.
MALO KALORIJA
Ukus tikvica blag je i nežan. Imaju malo kalorija, u sto grama samo 16 kalorija. Činjenica da su lagane ne umanjuje njihovu nutritivnost. Sadrže gotovo 95 posto vode i obilje vitamina, minerala i drugih nutrijenata. Ističu se među njima vitamin A, nužan za vid, rast i razvoj kostiju, vitamin C kao snažan antioksidans te vitamini B, a od minerala zastupljeni su magnezijum i fosfor koji su važni za koštanu masu, zatim mangan, gvožđe, kalcijum, kalijum, cink. Obiluju tikvice i ostalim zdravstveno korisnim hranjivim stvarima, među kojima se mogu istaknuti omega-3 masne kiseline, folna kiselina te triptofan, koji je zaslužan za regulaciju sna.
Kora žutih tikvica obiluje beta-karotenom. Zbog niske kalorične vrednosti tikvice su, kao i većina povrća uostalom, odličan odabir za sve koji žele zadržati vitkost i idealnu telesnu težinu. Posebno se preporučuju u prehrani osoba koje žele smršati; napuniće želudac, pružiti organizmu mnoge korisne sastojke, a zbog vrlo malo kalorija neće ga opteretiti. Kod nas se tikvice najčešće pripremaju na žaru, pečene na tiganju, punjene, pohovane, dodatak su salatama i testeninama ili se od njih spravljaju krem supe. Pobornici sirove prehrane od tikvica rade ukusne sirove špagete, a u italijanskoj se kuhinji često priprema hleb s tikvicama ili se dodaju u smesu za palačinke.
BLAGODETI ZA ZDRAVLJE
Redovna konzumacija ovog povrća organizmu pruža mnoge blagodeti: imaju dijetala vlakna, što povoljno utiče na probavu, čisti creva od toksina i pospešuju izbacivanje vode iz organizma. Istraživanja su potvrdila i neke druge povoljne uticaje na zdravlje pa se pokazalo da zahvaljujući znatnom delovanju fitonutrijenata luteina i zeaksantina tikvice imaju snažno antioksidativno delovanje te čuvaju organizam od uticaja štetnih slobodnih radikala. Zbog visokog delovanja mangana tikvice povoljno utiču na metabolizam belančevina i ugljeno-hidrata, ali i na povećanje libida. Spojevi u tikvici čuvaju zdravlje krvožilnog sastava i snižavaju holesterol, a zahvaljujući tome smanjuju rizik od razvoja ateroskleroze, srčanog i moždanog udara.
Budući da su tikvice bogat izvor vitamina C, osim što blagotvorno deluju na zdravlje srca i krvožilnog sastava, čuvaju zdravlje očiju jer ih taj vitamin kao moćan antioksidans štiti od oksidativnog oštećenja koje uzrokuje bolesti poput katarakte. Tikvice mogu negovati telo i spolja. Ako je koža lica suva, sve što treba jeste narezati tikvice i staviti ih na lice, slično kao što se radi i vrlo popularna maska od krastavaca.
Na licu ih treba ostaviti barem petnaestak minuta, kako bi koža upila sve vredne sastojke, a ako ste strpljivi, neće na odmet biti držati ih i duže. Dobre su i za problematičnu kožu sklonu miteserima i aknama, a u tom slučaju najbolje je ulje dobijeno iz njenih semenki. Sezona je tikvica, pijace su ih prepune. Pravo je vreme da iskoristite sve njihove kvalitete i povoljan uticaj na zdravlje i uživate u njima na bezbroj načina.
izvor pexels