Poruka čuvenog doktora za zdravo mršavljenje
Stav da doručak treba preskočiti i da će se na takav način sprečiti povećanje težine, prilično je raširen. Ljudi smatraju da će im, pošto nisu gladni ujutru, preskakanje doručka pomoći da uzimaju manje kalorija i tokom dana i da će na taj način doprineti smanjenju težine.
To je velika zabluda. Istina je da bi upravo redovan doručak trebalo da bude deo bilo kog programa smanjenja težine.Pre više godina dr Čarls Kap (Charles Cupp) izneo je svoj zaključak da je povećanje težine rezultat neodgovarajućeg vremenskog razmaka između uzimanja hrane i odlaska na spavanje.
Tokom medicinske prakse koja je trajala neverovatnih sedam decenija, Kap je uputio stotine pacijenata u svoj novi program kontrole težine.
Pacijentima sa viškom kilograma savetovano je da izmene svoj raspored obroka i da obilne dnevne obroke i večernje užine zamene obilnim doručkom, umerenim ručkom i laganom večerom.
Sa obrocima bi trebalo da završe, u idealnom slučaju, do podneva (ali nikako posle 15:00 časova), a do odlaska na spavanje, nakon poslednjeg uzimanja hrane, trebalo je da sačekaju još osam do devet časova. Značajna činjenica je da od njih nije zahtevano da menjaju vrstu hrane niti količinu kalorija koje unose.
Zainteresovani istraživači u odseku za ishranu pri Fakultetu zdravstvene zaštite Univerziteta u Tulanu istražili su beleške o 955 Kapovih pacijenata sa viškom kilograma. Rezultati njihovog istraživanja su prikazani u tabeli.
Ovi dokazi i brojna druga istraživanja govore nam da bi redovan doručak trebalo da bude deo bilo kog ozbiljnog programa za smanjenje težine. Zapazimo i neka dodatna poboljšanja koja su nastala kao rezultat uvođenja doručka kao redovnog i obaveznog obroka: poboljšan nivo hemoglobina u krvi, umanjena količina šećera u krvi i poboljšana funkcija tiroidne žlezde.
Vrsta hrane koja obično sačinjava doručak takođe može da doprinese značaju koji ovaj jutarnji obrok ima u kontroli težine.
U američkoj kulturi večernji obrok je, tradicionalno, veoma bogat mastima iz životinjskih proizvoda, dok doručak obično sadrži voće i žitarice, a time i složene ugljene hidrate.
Ove činjenice dobijaju na značaju kada shvatimo da je dobitak na težini često povezan sa uzimanjem previše kalorija iz masti, a ne toliko iz složenih ugljenih hidrata.
U laboratoriji, životinje na ishrani bogatoj mastima bile su teže od onih koje su bile na režimu sa malo masti – čak i kada su obe grupe unosile isti broj kalorija svakog dana.
Izvor; zivotizdravlje Foto Pexels
Godinama ne doručkujem, jer nemam potrebu za to. Neko sam ko praktikuje post na vodi u cilju postizanja autofagije, tako da izgledam dosta mlađe i bez bora iako nemam baš malo godina. Svi smo individualni, ali pazite, danas vam je sve biznis i gde nema zarade, to se ne preporučuje ljudima. Kako mi nauka nije strana, naučnici tokom istorije su imali razne greške i totalno pogrešna uverenja, opet na štetu običnog čoveka (Radium girls). Ponekad je najbolja hrana voda i pozitivna, optimistična psiha, a ne milion obroka dnevno.
U 90% slucajeva su zastupljeni tekstovi o tome kao smrsati. Ja se ceo zivot borim da se udebljam i jednostavno ne jako jako tesko. Osetljiv sam jako na recenicu ” jesi ti smrsao” a ja jedem kao ludak. Bilo bi lepo,meni bi barem znacilo da neko posveti text nama koji se borimo sa manjkom kilograma. Meni je granica 73 kg i dalje ni gram da prevagne. Molim samo bez komentara tipa moras vise jesti. Jedem kao trudnica a musko sam!😁
Takva ti konstrukcija tela. Nisi rekao godiste? Ja sam bio kisna glista do 36godine. Sad i vodu kada pijem gojim se. Jesi kačamak, makarone, gazirano sli ne preteruj.
33 godine imam,180 visok.