Žene koje su menjale Pop kulturu: Zana Nimani vs Kate Bush
Piše: Aleksandar M. Arsenijević
U svetskoj muzičkoj industriji ne postoji pevačica kao što je Kejt Buš, koja je još pre više od četrdeset godina, spojila umetnost, performans i sjajne vokalne sposobnosti u jednu nit, koja i bez čestih nastupa traje.
Njena pesma Wuthering Heights iz 1978.godine (Orkanski Visovi) posvećena jednoj bezvremenskoj ljubavi. Kejt Buš je imala samo 19 godina kada je sa ovom pesmom i dospela na prvo mesto top lista za samo mesec dana.
„Film je duboko uticao na mene i shvatila sam da želim da napišem pesmu o toj neverovatnoj mašti”, rekla je.
Možda ju je dodatno zainteresovala činjenica da dele rođendan – na dvestogodišnjicu rođenja Emili Bronte, (2018.) Kejt Buš je napunila 60 godina. Poznata muzičarka se i pre par godina osvrnula na njihovu povezanost, kada je napisala pesmu Emili, koja je i uklesana u kamenu.
Paradoksalno saznanje je i da Kuća u kojoj je Emili Bronte rođena sada je kafić u kojem se služe sendviči sa salamom i mocarelom. Njene književne sestre Šarlota i Ana i brat Branvel su rođeni u istoj, ali kafić je prosto nazvan „Emili”.
Zana Nimani je jugoslovenska Kim Vajld, muzički, rame uz rame sa tada popularnom Sandrom, i jednom rečju – Zana je bila prava Pop zvezda osamdesetih.
U njenim pesmama se jasno čuje jak “Be-ge” akcenat i čista nota zabavne muzike, koja danas skoro i da ne postoji.
Zablistala je u trenutku kada je imala konkurenciju – Anju Rupel iz Slovenije, Marinu Perazić iz Hrvatske i Bebi Dol na domaćem tlu kaldrme i mnoge druge, i otišla, baš kada je trebala da ostane kao vrsta motivacije, da se nikada, posle novog talasa, ne rodi – turban talas u domaćoj muzici.
Zana Nimani je 1985. napustila grupu i započela uspešnu solo karijeru. Godine 1986. je objavila solo album „Noćas pevam samo tebi“. Nakon toga, Zana Nimani se seli u Kanadu, gde i danas živi.
Poenta današnjeg teksta je sklad Pop pesme sa jednostavnim spotovima, koji nemaju specijalne efekte, niti akrobacije u vidu prostote, nego zrače jasnoćom, pa su i posle četrdeset godina – mala umetnička dela.
Foto: Youtube, printscreen