Zašto SLOVENCI vole Srbiju?
Foto, Ilustracija: Pixaba
Slovenija se pre trideset godina prva odvojila od Jugoslavije, ali, nakon par godina od osamostaljenja – Slovenci su najbrojniji turisti u srpskoj prestonici.
I pre ove “pandemije” Slovenci masovno dolazili da čekaju Božićne i Novogodišnje praznike u našoj zemlji: šta ih privlači kada se ne graničimo, zašto vole Srbiju iako su njihovi političari priznali nezavisni Kosmet i šta je to magično u Beogradu – otkriće nam Lenka i Saša naši verni čitaoci…
“Ove godine, kao i prošle nismo mogli da ostajemo duže od jednog vikenda zbog globalne situacije ali od 2010.godine smo česti gosti Beograda i Srbije.
Hrvatska nam je sused kao i vama, ali su nam dosadni. Vaše reke u Beogradu za nas su more, tako to gledamo i kada kažemo idemo u Srbiju, asocijacija nam je u “Bg na more… “
Zgodni su vam momci, što privlači i strejt devojke i gej momke, koji se “pale” na vaš izgled koji podseća na istok i zapad, mešavina ste. Svi modni brendovi su jeftiniji nego kod nas, i ne moramo u Italiju, kada se ovde provedemo i kupimo šta nam treba.
Grad za praznike podseća na Njujork, svi se zabavljaju, a i kada su radni dani Beogradski kafići i bašte su prepune naroda – što u “deželi” nije slučaj.
Na Exit smo išli samo jednom, ali nas privlači “turbo folk” na splavovima. Egzotila, mokra tela i gužva do ranih jutarnjih sati. Sve vam je široko i veliko i kako vi kažete Opušteno.
Naši sagovornici nikada nisu imali problema u Srbiji, i da žele da nastave sa novinarstvom ovde, kada prođe ovo “koronalno ludilo.”
Zanimljivost: Ime Slovenije znači „Zemlja Slovena” u slovenskom i drugim južnoslavenskim jezicima. Etimologija samog Slovenca izvodi se od reči slovo, koja je imala značenje „reč i govor“, a Sloveni (Slovenci) su u tom slučaju „ljudi koji (razumljivo) govore“
Četiri glavna evropska geografska regiona nalaze se u Sloveniji: Alpi, Dinaridi, Panonska nizija i Sredozemlje.
Reljef Slovenije je pretežno planinski. Nizijskog zemljišta ima samo u severoistočnim krajevima i na Slovenskom primorju, gde zauzima manje površine. Prosečna nadmorska visina države iznosi 557 m.
Najviša tačka Slovenije je vrh Triglav (2 864 m) na Julijskim Alpima. Triglav je bio najviši planinski vrh prethodne Jugoslavije. Julijski Alpi i Karavanke predstavljaju najviše predele Slovenije a nalaze se u njenom severozapadnom delu.
Klima Slovenije je mediteranska na obali, alpska na planinama, kontinentalna sa blagim letima i hladnim zimama na visoravnima i dolinama na istoku. Prosečne temperature su od -2°C u januaru do 21°C u julu. Prosečne padavine su 1.000 milimetara na obali, do čak 3.500 milimetara na Alpima, 800 milimetara na jugoistoku i 1.400 milimetara u središnjoj Sloveniji.
Uvodnik: Vivstars, izvor: agencije