Vivstars Cover: Prava Diva domaće muzike – Lola Novaković
Pripremio: Aleksandar Arsenijević
Ako zanemarimo “dive” društvenih mreža, novokomponovanog dziber treša, kukuleleka i ostalih pojava – koje se samoproglašavaju, ili u većini slučajeva to za njih rade “estradni promoteri” da bi podržali svog idola, i konačno popili kafu sa istim…
Prave muzičke dive u Srbiji ostavile su neizbrisiv trag. Nisu punile stranice tabloidnog wc papira, nisu kršile zakon, ali im zato nije manjkalo harizme, intrige i talenta.
Na kraju svake moderne bajke o pravim, istinskim divama, ostale su uspomene, i gorak ukus, da im se ovo društvo nije ni odužilo. Da li znamo ko je bila Lola Novaković? Ta Zvezdana, Beograđanka i umilni glas sa Eurosonga iz 1962.godine.
“Lola je preminula u svojoj kući na Ceraku 3. aprila 2016. godine, gde su je zaspalu u fotelji zatekle komšije. Po sopstvenoj želji Lola je kremirana 6. aprila na Novom groblju u Beogradu, a njena želja je bila da joj sahrana ne bude javna i da njeni ostaci ne budu položeni u Aleji velikana. Na dan Loline sahrane, opljačkana joj je kuća iz koje su otuđene mnoge vrednosti.
Lolina kuća je bila zapečaćena tek nakon krađe, a o tome je šturo objavljena vest tek tri meseca kasnije, a na insistiranje jednog njenog dugogodišnjeg poklonika i prijatelja.
2013. godine bivši zagrebački Jugoton je izdao dvostruki album Lolinih muzičkih uspeha, a PGP za koju je Lola kasnije snimala, izdao je samo jedan album 2006. godine i na taj se način “odužio” Prvoj dami jugoslovenske i srpske muzike.”
Lola je zvanično počela svoju karijeru 1957. kada je primljena u Radio Beograd kao stalni vokalni solista i iste godine je sa zapaženim uspehom branila državne boje na sajmu u Lajpcigu.
Tada je snimila prvu ploču za diskografsku kuću DEKA sa pesmama „Alisa u zemlji čuda“ i kubanskim hitom „Babalu“ na španskom jeziku. Učestvuje na Opatijskom festivalu 1958. sa pesmom „Kućica u cveću“, a 1959. odlazi na turneju po Bliskom istoku i zadržava se u Bejrutu do leta 1960.
Po povratku u Beograd održava prvi solistički koncert u Domu sindikata, za koji su ulaznice bile rasprodate za dva nepuna časa. Lola je bila prvi domaći estradni umetnik koji je gostovao u Rusiji 1960.
Od 2000. godine, osim što se ponekad pojavljuje na retrospektivnim koncertima, Lola je stalni član Pozorišta na Terazijama u emisijama Radeta Marjanovića „Dobra stara vremena“ čije predstave gostuju po gradovima Srbije, kao i u inostranstvu.
Po raznim radijskim i televizijskim studijima postoji oko 500 tonskih zapisa Lolinih pesama koje su izašle na oko pedeset albuma.
Foto: Youtube, Pgp, Google/ Vikipedija
Predivan tekst o nasoj Loli. Pravo ime joj je bilo Zorana 🧡🧡💛💚