Ovako se možete provesti u Dubaiju, ako se ne pridržavate pravila…
Dubai – san svake ovdašnje sponzoruše, pevaljke i likova koji plaćaju “reklamu” na Instagramu.
Mesto gde su ograničene ljudske slobode, i raj za ljubitelje arhitekture na sred nepregledne pustinje. Ako volite toplo more, nebodere i morate da pazite da ne kažete javno da ste gej, onda ste na pravom mestu…
Koliko je “opasno” zimovati u Dubaiju? Grad – država, koji se strogo pridržava svojih lokalnih načela, a turisti samo hrle iako (ne)znaju da im je potrebna dozvola za alkohol, pa čak i da se malo zabave.
“Nemuslimansko stanovništvo može piti alkohol ukoliko to čini unutar oblasti koje imaju dozvolu za prodaju alkohola.
Najčešće ćete čašicu žestokog pića popiti u privatnim hotelima i noćnim klubovima.”
Ono što smo još zanimljivog pronašli o ovoj dalekoj toploj zemlji je i deo teksta na Putuj Sigurno – Svi stanovnici Emirata se oblače konzervativno, i uvek će očekivati da i vi to činite; makar na javnim mestima, kao što su šoping centri, restorani i šetališta.
Pravilo je da se ne nose prekratke suknje, haljine i šortsevi, providni materijali koji otkrivaju previše delova tela, kao ni bilo kakvi (uvredljivi) slogani na odeći.
Psovanje u javnosti kažnjava se sa 30 dana u zatvoru. Dubai pravila oblačenja za turiste ne propisuje toliko striktno, pa se možete kupati u kupaćim kostimima (adekvatnih veličina).
Onog trenutka kada napsustite plažu ili bazen, morate obući nešto preko kupaćeg i tako prekriti „uvredljive” delove tela.
Svaki vid neposlušnosti tumači se kao nepoštovanje i preti kaznom zatvora.
Isto tako, morate paziti koje lekove kupujete, koje nosite sa sobom – jer se može desiti, da se pojedini smatraju narkoticima u ovoj arapskoj zemlji, a nemojte ni pomisliti da za neki praznik, doček Nove godine, ili samu godišnjicu sa partnerom razmenjujete nežnosti na javnom mestu, jer je i to strogo zabranjeno. Na ljubljenje se misli.
LGBTQ zajednica: Skoro pa da i ne postoji.
U Ujedinjenim Arapskim Emiratima svi sek.ualni odnosi izvan tradicionalnog hetero braka su zabranjeni i kažnjavaju se novčanom, zatvorskom ili deportacijom.
Član 177 krivičnog zakona Dubaia predviđa kaznu do 10 godina zatvora za dobrovoljne istopolne odnose.
Sek.ualna orijentacija i rodni identitet su i dalje tabu teme, a mediji ih najčešće opisuju u kontekstu stranaca, bolesti i kriminala.
Emirati su odlicna i sigurna destinacija za turiste koji vole luksuzne hotele i klubove i toplo more. Kao i shopping. Mozete da idete u mini suknjama i dekolteu koji se i kod nas smatra pristojnim. U restoranu ce vas vratiti ako ste u sorcu ili neadekvatnoj garderobi. Za promenu, divno je biti okruzen pristojno obucenim ljudima na javnim mestima i ne biti izlozen zvalavljenju i vatanju od strane parova koji nisu to stigli da urade u sobi, niko ne sme ni popreko da vas pogleda a kamoli da opsuje i dobacuje. Ako izgubite novcanik ili bilo sta drugo, nacicete ga tamo gde ste ga i ostavili, kuce i stanovi se cak i ne zakljucavaju, usluga svuda vrhunska. A sta se valja iza brda, to obicne turiste uopste ne interesuje.
Ovakve priče bi trebalo da nam služe tome da osvestimo zahvalnost za ovo gde mi jesmo. Da naglasim – ne da se osećamo superiornima, moćnijima, posebnom rasom. Ne… Nego da budemo zahvalni na svim slobodama koje imamo u našoj civilizaciji, pa čak i na ovom našem, brdovitom Balkanu. Uvek može gore. A, ovo je mnogo gore. Zahvalnost je osnov svega, koja nas vodi ka boljem.
To što je ova zemlja raj za starle, dovoljno govori da je lažni moral tipičan za primitivne civilizacije. Što veća potreba za ograničavanjima bilo koje vrste, više je problema na psihološkoj osnovi pripadnika jedne civlizacije. A, isto se sasvim prirodno može preneti i na pojedinca.
U skladu sa onom “U Rimu budi Rimljanin”, ne vidim kao problem da se ispostuju obicaji lokalaca, ali se pitam da li i sponze i starle koje se tamo upute na šljaku, u pauzama iste, hodaju umotane u feredze i burke prilikom obilaska šoping molova i njima sličnih znamenitosti.