Dan REPUBLIKE: Šta si u Jugoslaviji smeo (hteo) da budeš…
U vremenima društvenih mreža, kada se sve koristi preko aplikacija i sve je virtuelno…postojao je jedan dan koji su neke generacije mnogo volele 29 novembar ili Dan Republike:
Dan Republike je obeležavao godišnjicu Drugog zasedanja AVNOJ-a u Jajcu 29. novembra 1943., kada su predstavnici partizanskog pokreta otpora proglasili federalno uređenje Jugoslavije i ustavotvornu skupštinu FNRJ 29. novembra 1945.
Mnogo toga se raspravlja oko Titovog decenijskog vladanja velikom Jugom – ali, pitanje koje se postavlja, ono najrealnije je: Koliko je bilo slobode za to vreme kod običnih ljudi?
Postojala je srednja klasa, danas je i nema – izumrla je, ili od gladi ili trbuhom za hlebom preko velike, male i evropske bare – na građevini.
Mnogo smo bre bili moderni, pa ako nam ne odgovaraju naši kvalitetni modni komadi, trk do Rima i Milana avionom koji je bio jeftin – a i vozovi su brže išli, pre sadašnjih rasklimanih pruga.
Jelo se kvalitetno od Štarkovih medenjaka do Krašovih poslastica. Lizao se i Ledo i Pekabela i pio se onaj lepi žuti sokić Jupi, a mogao si “flavorajd” iz kesice da rastopiš. Posao si mogao naći u svakoj republici, a posle vojnog roka zagarontovan ti je bio radni staž. Planirali su se godišnji odmori, letovanja, zimovanja i izleti…
Đačke ekskurzije su bile prestiž, a putovalo se širom velike Juge. Koncertne dvorane, bioskopske sale i Domovi Kulture su pod obavezno svakog vikenda imale rasprodate karte; što za filmove, grupe, pevače i pevačice a i predstave za omladince i starije.
Dva TV programa su pružala kulturu, obrazovanje, zabavu i sport. Radio program se slušao zbog strane muzike i da se nešto presnimi na kasete, a bašte restorana, kafića i poslastičarnica su bile prepune.
Vivstars.com magazin o Pop Kulturi Foto: Yt ilustracija
Ovo je moja zemlja cuda, voljela bih da smo. Vjecnonoszalimu njoj, ovakva kakva je bila, bez i jedne promjene.