“Crni petak” Utisci – Felerična ili kvalitetna garderoba?
Daily Pop tema – Foto: Forbes
U pandemijskoj godini, stigla je i “zaraza” zvana Crni Petak. Kada je sve na popustu: od garderobe, tehnike, pa sve do mešovite robe – pića, suhomesnatih proizvoda i šrafova.
Nova moda na Balkanskom nebu, a podaci u SAD-u govore, (izvor Fox news) da iako se online prodaja skoro svih proizvoda povećala na 60%, amerikanci su pohrlili na “Black Friday” – jer su cene u odnosu ba prošlu godinu niže za čak 22 %. Kod nas u Srbiji su stvoreni veliki redovi, pa su slike postale viralne na društvenim mrežama, a mi smo pitali naše verne čitaoce širom regiona – kako je kod njih protekla kupovina “crnog petka.”
Mirjana, Beograd -Ništa ne kupujem na tkz.sniženjima, jer sam imala loše iskustvo, nekoliko puta. Naime, u jednoj brendiranoj prodavnici kupila sam kožnu jaknu po ceni od 8.350 dinara, a posle “sniženja” vraćena joj je stara cena od oko 6.000 dinara. Tehniku isto ne kupujem, jer je sniženje mizerno a isto pre ove pandemije, 2018 godine, jeftinije mi je bilo da odem turistički do Beča – vikend tura, i kupim tamo ajfon koji je jeftiniji nego kod nas.
Daliborka iz Novog Sada kaže – da je na našim sniženjima jeftina samo “feler” garderoba… Dok Dora iz Zagreba poručuje, kako isključivo pazari online, preko proverenih sajtova, ali i da će od toga odustati, jer se pošiljke dugo čekaju.
Čitateljka Snežana iz Niša kaže, da su prodavnicama jeftiniji samo oni proizvodi kojima će za dva meseca proći rok trajanja, a da garderobu kupuje u jednoj brendiranoj italijanskoj kompaniji – i da su kod njih sniženja svakog meseca, pa joj ovaj “crni petak” ništa ne znači. Pitamo i Vas – da li ste nešto i šta jeftino kupili?
Crni petak je rutinski najprometniji dan za kupovinu tokom godine u SAD od 2005. godine, iako su novinski izveštaji, koji su u to vreme bili netačni, opisivali ga kao najprometniji dan za kupovinu tokom godine za mnogo duži vremenski period. Slične priče izbijaju iz godine u godinu u to vreme, prikazuvajući histeriju i nedostatak zaliha, stvarajući stanje pozitivne povratne sprege.
Godine 2014, obim potrošnje na Crni petak opao je po prvi put od finansijske krize 2008. godine. Tokom četvorodnevnog vikenda potrošeno je 50,9 milijardi američkih dolara, što je pad od 11% u odnosu na prethodnu godinu. Međutim, privreda SAD-a nije bila u finansijskoj krizi. Rane božićne rasprodaje su se pokazale kao snažan faktor koji je uticao na smanjenje važnosti Crnog petka, a mnogi trgovci sada promovišu svoje rasprodaje tokom celog novembra i decembra, umesto da ih odrede na jedan dan kupovine ili vikend.
Najraniji dokaz o upotrebi fraze Crni petak koja se odnosila na dan posle Dana zahvalnosti u smislu kupovine ukazuju da je izraz postao u Filadelfiji, gde je korišćen za opisivanje teškog i remetilačkog pešačkog i motornog saobraćaja koji se odvija posle Dana zahvalnosti. Ovo značenje datira iz najmanje 1961. godine. Više od dvadeset godina kasnije, kako je fraza postala rasprostranjenija, popularno objašnjenje bilo je da ovaj dan predstavlja tačku u godini kada trgovci na malo počnu zarađivati, prelazeći iz „crvenog” u „crno”.
Vivstars.com
Postoje sajtovi koji cuvaju arhivu cena i moze se videti da su cene u septembru i oktobru bile nize nego na “velikim” snizenjima za Crni petak. Trgovci povecaju osnovnu cenu, stave “veliki” popust, i na kraju sa popustom kosta vise nego dok je cena bila redovna. Iz ovoga treba izuzeti analizu za laptopove za kojima je velika potraznja u celom svetu pa su im svakako otisle cene gore po principu ponude i potraznje.
Cipele su nikad jeftinije. Patike i cizme.
Krenula sam da kupim šminku u TC, i kada sam videla beskonačni red vratila se kući. Ljudi su bukvalno jurisali kao da se deli dzabe
Ima lepih ukrasa u Li.u a na pakovanju pise kina 🤣