Gledali smo “Crnu Svadbu” i uplašili smo se…
Uvek se polemiše o vlaškoj magiji, da li ona postoji? Da li je to praznoverje nepismenih i da li postoje neke mračne sile koje su neopisive?
Za ljude koji veruju u nauku u medicinu je ovo samo dobra fikcija, a nas je prestrašila serija Crna Svadba koja se emituje na javnom servisu.
Odlična gluma, scenario i za divno čudo – na rts-u nešto što drži pažnju.
Kako je ranije u medijima najavljivano „Crna svadba“ je psihološki triler, a na zvaničnom sajtu kažu: Radnja serije počinje u malom mestu u istočnoj Srbiji gde Mitar, inače miran i blag čovek, iznenada i na brutalan način ubija dvanaestoro svojih komšija.
Pokušavajući da rasvetle motive zločina, Petar, pripadnik bezbednosne agencije i inspektori Tomić i Blagojević pozivaju Natašu, renomiranog psihologa, da kao sudski veštak utvrdi da li je Mitar psihički oboleo ili se iza zločina krije neki drugi motiv.
Na put razotkrivanju misterije iza ovog zločina staju mnogi ljudski, ali neljudski faktori koji će uzdrmati sve okupljene oko brutalnih ubistava. Da li je u pitanju bolest, magija ili religija? Šta se krije iza priče koja nosi naziv po starom vlaškom obredu?
Podela na belu magiju i crnu magiju je prilično diskutabilna i podložna raznim tumačenjima pošto je hrišćanske crkve, svaki oblik magije smatraju protivprirodnim uplitanjem u prirodne tokove i pokušajem sticanja spoznaja na način koji se smatra neprimerenim.
Drugi prave razliku između belih magova i crnih magova, odnosno ukazuju na činjenicu da sam karakter magije ne leži u njenoj osnovi već u načinu na koji se primenjivač sa njom koristi.
Zakonom o javnom redu i miru Republike Srbije koji je donet 2016. godine u članu 15, stavci.
Uznemiravanje građana vračanjem, proricanjem ili sličnim obmanjivanjem, u šta se može ubrajati astrologija, tarot, numerologija i druga paganska politeistička (mnogobžačka) verovanja stoji:
Кo se bavi vračanjem, proricanjem sudbine, tumačenjem snova ili sličnim obmanjivanjem na način kojim uznemirava građane ili narušava javni red i mir – kazniće se novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara ili radom u javnom interesu od 40 do 120 časova.
Vivstars, ilustracija Pixabay izvor: Vikipedija, superstar
Ne svidja mi se serija. Otkud ovolike serije u vreme korone? Dijalozi predugi, losa gluma osim Slavka Stimca koga cenim. Cerka Anice Dobre jako lose glumi
Slažem se i za Štimca, a i za ćerku Anice Dobre. Po mom skromnom mišljenju, u neverovatno velikoj ponudi serija, jedina koja je ostavila utisak na moju porodicu je “Kljun”. Novi glumci, prava milina i odmor za oči nakon gledanja istih likova u svim mogućim serijama, na svim kanalima. Topla preporuka za ljubitelje dobrih serija.