Upoznajte omiljenu ženu u Americi – Kamala Harris
Žene su pokretači sveta, razumnije u mnogim situacijama od muškaraca – ali umeju da promene mnogo toga na bolje kada je politika u pitanju.
Rođena je u Ouklendu u Kaliforniji, a roditelji su joj bili imigranti – majka iz Indije, otac sa Jamajke.
Diplomirala je na Hauard univerzitetu, jednom od istorijski najvažnijih obrazovnih institucija za Afroamerikance.
Rekla je da se upravo za vreme studija formirala kao ličnost i stekla važna životna iskustva.
Haris je kazala i da je oduvek bila ponosna na sopstveni identitet, a sebe opisuje kao Amerikanku.
Ona je 2019. u razgovoru za list Vašington Post rekla da političari ne bi trebalo da budu kategorizovano po fiokama zbog boje kože ili porekla.
„Suština je sledeće – ja sam to što jesam. Dobro se osećam zbog toga. Možda će vam biti potrebno vreme da shvatite, ali meni to ne smeta”, dodala je. – piše bbc.com na srpskom jeziku
Nakon četiri godine na univerzitetu Hauard, Haris odlazi na studije prava na Univerzitet u Kaliforniji, Hejstings, i započinje karijeru u kancelariji okružnog tužilaštva okruga Alameda.
Ona je postala okružna tužiteljka za San Francisko 2003. godine, pre nego što je postala prva žena i prva Afroamerikanka postavljena za glavnu tužiteljku Kalifornije, što je najviši čin u advokaturi i sudstvu u najnaseljenijoj američkoj državi.
Tokom gotovo dva mandata na ovoj poziciji, Haris je zadobila reputaciju zvezde u usponu u Demokratskoj stranci, koristeći ovaj zamah za pokretanje njenog izbora za mlađu senatorku Kalifornije 2017. godine.
Na početku 2019. godine pokrenula je kandidaturu za predsednicu pred više od 20.000 ljudi u Oklendu.
Ali senatorka nije uspela da jasno artikuliše obrazloženje za njenu kampanju i davala je zbunjujuće odgovore na pitanja u ključnim oblastima, poput zdravstvene zaštite.
Takođe nije uspela da iskoristi njene očigledne prednosti – nastupe u debatama koji bi istakli njene veštine tužiteljke, a često je ostavljala Bajdena u liniji napada.
Samu sebe je opisala kao „progresivnu tužiteljku”, i pokušala je da naglasi levo orjentisane delove njene zaostavštine – tražeći da neki specijalni agenti Ministarstva pravde Kalifornije nose zakačene kamere, što je bila prva državna agencija koja je to usvojila, kao u pokretanje slobodnog pristupa bazi podataka o kriminalu, mada nije uspela da uhvati zalet.
„Kamala je policajka” je postao uobičajena parola na mitinzima tokom njene kampanje, što je osujetilo njene pokušaje da privuče pažnju liberalnijih demokrata u prvom delu.
Izvor, Foto: BBC.com