O Papi Franji ukratko: Voleo pravoslavlje, podržavao gejeve i uživao u poeziji
Peminuo je anđeo 💔 Prvi koji je zaustavio ustaške planove i pružio ruku pravoslavcima
Papa Francis je preminuo drugi dan Uskrsa. 1936 – 2025.
Papa Franja je, prvi put u istoriji katoličke crkve, odlučio da u kanonizaciju uključi i glas Srpske pravoslavne crkve.
”Bez saglasnosti SPC neće biti proglašenja Stepinca svetim”, bila je poruka iz Vatikana. Ova odluka naišla je na kritike u Hrvatskoj, ali je u Srbiji dočekana kao znak poštovanja prema srpskim žrtvama iz Drugog svetskog rata.
Rođen je u Argentini 17.decembra 1936. godine. Pre nego što je izabran na konklavi 2013, bio je kardinal-sveštenik i zatim nadbiskup Buenos Ajresa.
Papa Franja je bio jedno od sedmoro dece u porodici srednje klase.
Pored italijanskog, papa je tečno govorio španski i nemački. Obožavao je dela Fridriha Helderlina, Horhea Luisa Borhesa i Fjodora Mihajloviča Dostojevskog. Bio je i zaljubljenik filmova italijanskog neorealizma i ljubitelj tanga, opere i fudbala.
Papa je bio poznat po skromnom načinu života, i odbio je da živi u skupocenjoj biskupskoj rezidenciji, a najčešće je putovao javnim prevozom. Zato su ga obični vernici obožavali.
Papa Franja je pre više od pet godina rekao je da smatra da bi istopolni parovi trebalo da imaju mogućnost da zvanično registruju građansku partnersku zajednicu.
To je do sada najkonkretnije izražen stav pape o gej parovima, a izneo ga je u dokumentarcu koji je režirao Jevgenij Afinevski.
„Homoseksualci imaju pravo da budu u porodici“, rekao je papa u filmu.
„Oni su božija deca i imaju pravo na porodicu. Niko ne bi trebalo da bude izbačen ili da bude primoran da se oseća loše zbog toga što je“.