Kada domaće pevačice požele da postanu “svetske zvezde” Kopije i Originali
Dobre ideje se u savremenoj pop kulturi razmenjuju, sve dok ne postanu kopiranje. Kod nas se oduvek sve svojata i lepi etiketom originalnosti, ali hvala internetu da nas podseti ko je original a ko kopija.
Dragana Mirković je krajem 1994. godine objavila spot za pesmu “Za mene si ti” i, starije generacije se sećaju njenih hvalospeva o kompijuterskoj obradi ovog spota, koji je za to vreme bio revolucija u tehnološkom smislu, pa je njen spot zamenio plave pozadine na kojima su se “lepili” segmenti iz stranih reklama, dok pevačice pred kamerom njišu i đipaju sa plastičnim perikama.
Izgleda da je Dragani inspiracija za “animirani spot” sa “tigrićem” bio video klip Paule Abdul iz 1990. godine “Opposites attract” kao uostalom i celokupan stajling. Paula je doživela ogromnu svetsku popularnost ovim pop dance hitom, a i Dragana samo ne u svetu, nego ovde gde se vrednuje folkerski zvuk. Kasnije je Dragana snimila i spot “Stani suzo Stani” (1995) inspirisan spotom Nik Kejva i Kajli Minog “Where The Wild Roses Grow”. (1994)

Maja Nikolić je na početku karijere imala ogromnu publiku koja je cenila njen pop zvuk i smerno oblačenje na sceni, dok je oko nas treštao turbo folk, pa su je upoređivali sa Marajom Keri njenom svetski priznatijom koleginicom. Štaviše, Nikolićevoj kao da je to odgovaralo pa je u originalu skinula njen hairstyling, ali dve godine kasnije od čuvenog MTV Unplugged nastupa Kerijeve.
Maja Nikolić je pre više od dvadeset i pet godina važila za najbolju pop pevačicu i na svim mogućim festivalima zabavne muzike je pokupila prve nagrade. Onda je prešla u komercijalu, pa u rijaliti programe i, poslušajte ovu sjajnu kompoziciju i da li možete da verujete da je imala ovakvu karijeru sa samo sedamnaest godina?
Karijera pevačice Tijane Dapčević obeležena je i kao najuspešnija dvojnica američke muzičarke P!nk, to je neko naše mišljenje, a možda je i samo slučajnost spot za pesmu “Neću” koji liči spotu “Stupid Girls”.
Madonna kao inspiracija je izgleda najzastupljenija na našoj sceni i kada su spotovi domaćih zvezda u pitanju. Jelena Karleuša je uvek isticala da voli Madonu, ali je Ceca 1995.godine u spotu “Nije Monotonija” bila u “kutiji” poput kraljice pop-a u spotu “Human Nature”.
Madonna je davne 1995. godine snimila “Bedtime Story” video klip čiji je budzet iznosio dva miliona dolara, a Jk je pet godina kasnije izgledala poput nje u spotu za pesmu “Gili, Gili”.

U nekom narednom tekstu bavićemo se “novitetima” koji (s)liče.
Da mi sada platite 10k evrica, ne bih mogla da se setim naziva pesme ali mozda vi tu mozete da uskocite. 🙂
Krajem devedesetih, Van Gogh objavi spot za pesmu (seti se, luda glavo, seti se…). Odlicno odradjen, vrhunski! Par dana nakon toga, emisija na 3K, gde voditelj objavljuje da je spot plagijat. Sta radi Van Gogh? Napada voditelja? Govore da “prate svetske trendove, koje domaci seljaci ne mogu da skapiraju”? Ne. POVLACE spot, uz izvinjenje publici.
Nemam nista protiv plagijata ili da se neko “posluzi” odredjenim kadrovima al nemoj da bulazne kako su svetske zvezde. Da su svetske zvezde ili da imaju takav kapacitet, ne bi se mlatili po Balkanu.