Jer kad Erik pojede bananu…
Jer kad Erik pojede bananu, događa se neverovatna promena. Erik postaje Bananamen. Čuveni Crtani film s kraja osamdesetih, kada je RTS bio edukativniji i u 7 I 15 uvece emitovao crtaće…
Ko se seća Atomskog mrava, Brzog Gonzalesa, Cipeliće i Masterse? Ko je sakupljao samolepljive sličice za album? Detinjstvo bez nasilnih video igrica i kada su naši roditelji znali sve crtane junake. Iz zlatnog doba dečijeg programa izdvajamo sledeće animirane junake, koji danas dođu novim generacijama – kao istorijske iskopine.
Bananamen je britanski crtani film iz 1983. godine, proizveden od strane BBC. Glavni junak je superheroj, Bananamen. Lik se prvi put pojavio 1980. godine u stripu koji je pisao Stiv Brajt, a crtao Džon Giring. Strip je bio osmišljen kao parodija na tadašnje superheroje popularne u Velikoj Britaniji. U Srbiji krajem 1987 godine (emitovao se do 1990.) glasove su davali Mića Tatić, Nikola Simić, Ljubiša Bačić i Dobrila Matić.
Atomski mrav je za decu osamdesetih bio pravi animirani junak. Od ranih do jasnih osamdesetih emitovao se u jutarnjem, popodnevnom i jednom nedeljno u večernjem terminu. Pored Atomskog mrava, tu je još jedan omiljeni lik – Brzi Gonzales.
Brzi Gonzales je miš, lik iz crtanih filmova Vorner Brosovog animacionog studija. Gonzalesove glavne osobine su sposobnost da trči veoma brzo, i stereotipirani meksički naglasak. On obično nosi preveliki žuti sombrero i belo odelo. Crtaći sa Brzim Gonzalesom su bili na nišanu skorijih godina zbog (nedokazanih) stereotipskih predstavi o Meksikancima i meksičkom životu.
Miševi u crtaćima su obično prikazani kao lenji, ženskaroši i skloni čašici, dok Brzi Gonzales nosi ogromni sombrero i ponekad svira sa marijačima (iako je implicirano da je Gonzalesova jedina slabost lepe devojke). Ova kritika je naterala Cartoon Network da ne emituje velike količine crtaća sa Gonzalesom kada su dobili ekskluzivna prava za prikazivanje istih 1999. Ali, protesti fanova da vrate Gonzalesa, kao i lobiranje Lige Ujednjenih Latinoamerikanskih Građana, koji su izjavili da je Gonzalesova pamet i ličnost zapravo učvršćuju pozitivnu sliku o Meksikancima, su uspeli da spasu Gonzalesa, i 2002, „najbrži miš u celom Meksiku“ je ponovo počeo sa emitovanjem.
Zbog ekonomskih sankcija, kada nije bilo dozvoljeno emitovanje Diznijevih crtaća, geberacije devedesetih uživali su uz Cipeliće.
U Srbiji emitovanje je organizovano na RTS 1, prvom kanalu Javnog servisa Srbije. Sinhronizaciju je radio studio Prizor.Emitovala se svakog radnog jutra, od ponedeljka do petka, odmah posle Vesti u 7 sati. Tako, da su je mnogi pratili pre odlaska u školu.
Radnja se dešava u Cipelgradu, izmišljenom gradu cipela, a stanovnici grada, glavni likovi, su cipele koje ožive svaki put kada stari obućar izađe iz obućarske radnje i snažno zalupi vrata podižući prašinu za sobom. On na police dodaje cipele koje ne može da popravi. Na policama su: vojničke cokule, sandale, čizme, baletske patike,… Čim napusti radnju, cipele nastavljaju svoj život i avanture u svom izmišljenom svetu. Odlaze na koncerte, posećuju jedni druge, idu na plažu, piknik…
Vivstars! Kreativno novinarstvo. Foto: Youtube, Printscreen