“Ekološki Ustanak i URI – Demokratsko pravo da zdravo živimo i radimo
Izvor; Beta Foto: URI
Protest “Ekološki ustanak počeo je danas ispred Narodne skupštine, gde se, u 13 sati, okupilo više hiljada ljudi.
Okupljeni gradjani nose transparente “Reke štedi, voda vredi”, “Studenti čuvaju reke Srbije”, “Ne borim se za vlast već za sve nas”, “Mladi odlaze jer ne mogu da dišu”.
Na platou ispred zgrade parlamenta postavljena je bina sa razglasom sa koje bi organizatori trebali da se obrate, ali i da nastupe muzičari koji se takodje okupljaju.
Blokirane su obe trake oko Trga Nikole Pašića, gradjani sede na travi Pionirskog parka, a reporter agencije Beta javlja da je na terenu i nekoliko vozila policije.
Oko polovina okupljenih se ne pridržava protivepidemioloških mera.
Aktivista udruženja “Odbranimo reke Stare planine” Aleksandar Jovanović Ćuta rekao je za agenciju Beta da će se učesnici skupa uputiti kasnije do Vlade Srbije, zatim do predstavništva kompanije Rio Tinto, a na kraju i do Radio-televizije Srbije.
“Odbranimo reke Stare planine” kao organizatori “Ekološkog ustanka” zahtevaju uklanjanje svih malih hidroelektrana (MHE) u Srbiji, poštovanje Ustava i Zakona o zaštiti prirode, kao i “pravednu ekologiju, bez masovnog trovanja stanovništva”.
Organizatori su najavili da učesnici protesta biti u grupama od četvoro ili petoro, a da će razmak izmedju njih biti tri metra.
Na protestu će, kako je saopšteno, biti predstavljeno 20 zahteva koje je osmislilo više od 45 ekoloških organizacija organizacija.
Pokret “Odbranimo reke Stare planine” na ovom protestu podržava više od 70 organizacija iz zemlje i regiona.
Aktivista Jovanović Ćuta izjavio je ranije da “ustanak” traje već godinu dana, kada je krenuo sa Stare planine gde su uspeli da “odbrane reke” od MHE.
“Naš osnovni cilj je brisanje svih MHE sa čitave teritorije Republike Srbije, čak i rušenje postojećih. Kada Nemac izgradi MHE reka nastavi da teče, ovi naši kada grade – reke nema, reka ide u cev, nestane sav živi svet”, istakao je Ćuta.
Aktivista pokreta “Odbranimo reke Stare planine” Aleksandar Jovanović Ćuta poručio je danas na protestu “Ekološki ustanak” predsdniku Srbije Alekdsandru Vučiću da je ekologija “ante portas” (pred vratima) i da je u toku “sveopšti napad na zdravu Srbiju”.
Jovanović je kazao da su danas okupili na protestu kako bi kazali “ne” svima koji svakog dana “skrnave prirodu Srbije”.
On je naveo da je više od 80 ekoloških organizacija izradilo zahteve u borbi za zaštitu životne sredine, ali je dodao da od Narodne skupštine “neće zahtevati ništa”, a da na tu instituciju treba da se postave “crveni fenjeri”, jer “prodaju resurse Srbije”.
“Šta od njih da zahtevamo? Nećemo ništa. Jel’ to da nam decu ne truju sumpor-dioksiodm? To se, bre, ne zahteva”, rekao je Jovanović.
Izmedju govornika, na glavnoj bini s ozvičenjem, na protestu “Ekološki ustanak” nastupaju muzičari.
Protest “Ekološki ustanak” počeo je ispred Narodne skupštine u 13 časova, gde se trenutno nalazi više hiljada ljudi.
Blokirane su obe saobraćajne trake oko Trga Nikole Pašića, gradjani sede na travi Pionirskog parka, a reporter agencije Beta javlja da je na terenu i nekoliko vozila policije.
Aktivista udruženja “Odbranimo reke Stare planine” Jovanović Ćuta prethodno je za agenciju Beta izjavio da će se učesnici skupa uputiti kasnije do Vlade Srbije, zatim do predstavništva kompanije Rio Titno, a na kraju i do Radio-televizije Srbije.
“Odbranimo reke Stare planine” kao organizatori “Ekološkog ustanka” zahtevaju uklanjanje svih malih hidroelektrana u Srbiji, poštovanje Ustava i Zakona o zaštiti prirode, kao i “pravednu ekologiju, bez masovnog trovanja stanovništva”.
Skup u kojem je učestvovalo više hiljada gradjana završen je ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS).
Prethodno su organizatori skupa zatražili uvodjenje moratorijuma na izgradnju malih hidroelektrana, obustavu seče šuma po Srbiji, i intenzivnije pošumljavanje.
Pozvali su da se zaustavi “nenamensko trošenje novca za ekologiju”, da nadležni “prestanu da ignorišu” studije uticaja projekata poput izgradnje MHE na životnu sredinu, ali i da gradjani budu bolje informisani o pitanjima ekologije.
Zatražili su i poštovanje Ustava i zakona, uključujući pravo na zdravu životnu sredinu, kao i smenu nadležnih u toj oblasti zbog “štetnog činjenja i nečinjenja”.
Radnici na internetu kampuju ispred Narodne skupštine od 7. aprila, kada je njihov protest počeo ispred Skupštine, da bi se nastavio ispred Vlade Srbije.
Udruženje radnika na internetu ranije najavilo da su protestno kampovanje i protest organizovani zbog nezadovoljstva predloženim modelom oporezivanja prihoda koji je iznela Vlada Srbije, kao i da će protesti trajati do 10. aprila.
Poreska Uprava je krajem prošle godine, posle kontrole, dostavila frilenserima rešenja o naplati poreza za prethodnih pet godina iako nije postojao precizan zakon za tu kategoriju radnika, a zatim je u pregovorima ponudila da se otpiše kamata, prizna veći procenat troškova i uvede neoporezivi deo od 32.000 mesečno, a dug plaća u mesečnim ratama deset godina, što oni nisu prihvatili.
Trebalo je da se protesti ujedine(eko,freelance i ugostitelji)ali svejedno dobro je dok se ista desava