Da li biste živeli kao AMIŠI: Porodica na PRVOM MESTU i život bez tehnologije…
AKo ste gledali zanimljive dokumentarce o zajednici AMiša, ili pak serijal zabavnog rijalitija na TLC kanalu o njima – upoznali ste njihov način života udaljen od savremenog…
Da li biste za trenutak pobegli od ovog novog sveta i započeli nešto staro i vredno, ono što neguje ova mala ali priznata zajednica?
Kod njih nema kablovske, telefona, računara i nove tehnologije. Zemljoradnja, religija i porodica su sastavni “životni stil” Amiša. Da budemo sarkastični, mnogi ljudi tako danas žive u zabačenijim krajevima naše zemlje a i lepo im je: čist vazduh, priroda i zdrava hrana…
Amiške porodice i zajednice su poznate po primitivnom načinu života. Amiši veruju da su veće porodice blagoslov od Boga. Pravila Amiša dozvoljavaju venčanja samo između pripadnika njihove crkve. Starije generacije ne idu u starački dom, već ostaju kod kuće.
Imati decu i podići ih, kao i druženje sa komšijama i rodbinom su najvažnije funkcije porodice Amiša.
Porodica ima autoritet nad individualcem kroz čitav život. Lojalnost roditeljima, babi i dedi, kao i drugoj rodbini može se promeniti tokom vremena, ali se neće nikada prekinuti.
Porodica daje članu status u okviru kuće i zajednice. Osoba je više član porodice nego individualac. Svaki član ima posao, poziciju, odgovornost i status.
Svi se tretiraju jednako, ali žene imaju drugačije poslove od muškaraca. Amiši mnogo vremena posvećuju obrazovanju dece. Iako formalno obrazovanje završava sa 8. razredom, onda se treniraju za njihove zadatke kao odrasle.
Kuhinja Amiša je poznata po svojoj jednostavnosti i tradicionalnim kvalitetima. Hrana igra važnu ulogu u socijalnom životu Amiša i posebno se sprema na svadbama, rastancima i drugim događajima.
Veliki deo svoje hrane prodaju u marketima uključujući pite, konzervisanu hranu, hlebiće i kisele proizvode, deserte itd. Mnoge Amiške zajednice su takođe otvorile restorane za turiste.
Česti sastojci u njihovim jelima su kukuruz, borovnica, semenke suncokreta, bundeva, hikori orah i okra.
Kako je vreme prolazi, Amiši sve više osećaju surovost modernog sveta. Problemi kao oporezivanje, školovanje, zakon i njegovo sprovođenje, i povremena diskriminacija i neprijateljstvo, su oblasti sa kojima se suočavaju.
Ukratko: AMiši su konzervativna HRIŠĆANSKA zajednica tj. grupa iz Severne Amerike…
Istorija amiške crkve je počela 1693. godine odvajanjem u Švajcarskoj jedne grupe švajcarskih i alzaških anabaptistamenonita predvođene Jakobom Amanom. Oni koji su pošli za Amanom su poznati kao Amiši.
Amiši su migrirali u Pensilvaniju u 18. veku kao deo veće migracije iz Palatinata i obližnjih područja. Ova migracija je bila reakcija na religijske ratove, siromaštvo i verske progone u Evropi…
Uvodni Vivstars.com Foto: Pixabay, Ilustracija