Razlika generacija iz osamdesetih i ovih sadašnjih koji pišu online Leksikone
Nakon one globalne zatvorenosti u protekle dve godine i sve histerije kojom su nas kljukali sa raznih medija, da li živimo u vremenima retro sećanja i loše kulture oko nas?
Šta nas to izdvaja iz mase, nas koji volimo raritete i prošla vremena?
Ako uporedimo osamdesete, pa i devedesete sa današnjim “dvadesetima” razlika je ogromna. Mladi 80-tih su se družili uživo, a ne online. Sklapali uživo prijateljstva, simpatije, ljubavi.
Dnevnik se pisao na papiru, u svesci, kao i razni Leksikoni, Spomenari. Možda jesu požuteli, ali sa online “pisanijama” je problem ako se pokvari tablet, telefon ili laptop, pa vam sve vaše tajne otkrije onaj ko vam bude servisirao tehniku.
Muzika, filmovi, serije, bioskop…
Hajmo još o razlikama nekada i danas. 80-tih se jedva čekala bioskopska premijera, dok je danas sve dostupno preko raznih servisa na internetu.
Kako ćeš upoznati ljubav svog života dok ručkate kokice u poslednjem redu bioskopske sale?
Serije su bile vrhunske i čekale su se tokom celog dana do TV premijere, a muzika se sakupljala na kasetama, diksovima pa i starim LP pločama.
Danas imamo YouTube i razne servise za kupovinu online muzike.
Lastiš, izmeđi dve vatre i žmurke…(izumrli)
Danas je retkost da vidite klince iz kraja da se igraju ispred zgrade. Obično su zauzeti igricama na telefonu, bleji ispred kompa a mladi se druže preko skajpa (virtuelno) ili samo vikendom, kada se izlazi da bi se “prošetala skupa stvar” – markirani odevni predmet, telefon ili čisto iz dosade se izađe, da bi se napravile fotke za Instagram.
Ko koga muva i kako?
Nekada smo se osvajali uživo u nekoj klupici u parku, startovanje na rock koncertu, ispred škole, ili dok korziramo gradom.
Danas se osvajamo zbog lajkova, ili ko ima više pratilaca na mrežama. Sve češće čujemo da su se neki “smuvali” preko net-a!? Uzeli su se preko aplikacije a i raskidaju online.
Prednosti nove tehnike su odlične, ali sve dok ne postanemo aplikacija koja je zaboravila šta znači prava stvarnost.
Ako ih umereno trošimo a ne one nas, biće samo dobre sluge prelepog življenja života, koji lagano postaje – izmišljena uteha dok sedimo kod kuće i sanjarimo. Znate li koja je jedina prednost društvenih mreža i raznih aplikacija?
Možete ukapirati ko je hvalisava, fotošopirana budala i pre nego je upoznate uživo.
Da je sve sadašnje dosadilo i nije kvalitetno, dokaz je pesma iz 1985. godine koju izvodi Kate Bush “Running Up That Hill”, a sadašnje generacije su poludele za ovim retro hitom, koji se čuje u seriji “Stranger Things”.
Vivstars.com A.M. Arsenijević