I šta, kada bi zauvek “stao” NET?
Vivstars, FOTO: Ilustracija, Pixabay
Velika je “panika” zavladala u Srbiji i u svetu “prestankom rada” na par sati Instagrama, Facebook-a i WhatsApp-a… tolika, da je na mnogim portalima u komentarima, krenula lavina:
“A kada dolazi?, Da bog da nikada ne došlo, to nas zaglupljuje, Stigli su Vanzemaljci, To je tajna služba uradila…bla, bla, bla.” A ne shvatamo, da samo loše ljude (lažne profile), i ono što nas ne zanima, i nije naš predmet interesovanja, jednim klikom – blokiramo!
Instagram je odlično sredstvo da prezentujemo svoj rad, da podelimo najlepše slike prirode, nekih zaboravljenih događaja – od muzike i video kolaža, a i da, ako nam je zaključan profil, provedemo slobodno vreme u ćaskanju sa porodicom koja je, nekima daleko – isto kao i prijatelji.
Šta bi zaista bilo kada bi “nestao” Internet?
Sve je povezano online: Nekima posao, zarada, učenje, bliski kontakti… slike od pre desetak godina su na društvenim mrežama, pa i muzika.
Ništa se revolucionarno ne bi dogodilo kada bi skroz “pao net” – samo bismo se više družili uživo, od razgovora, šetnje i izalazaka. Ne bismo viđali “prijatelje” u letnjim baštama kafića kako sede i zure u telefonski ekran, otuđeni jedni pored drugih.
Deca bi više zavolela košarku, fudbal, odbojku, umesto video igrica, a mi, stariji, da obnovimo gradivo za “između dve vatre”, školice, lastiš, rukomet i kafenisanje na klupi u parku sa najbližima.
Čitajući (zbog posla, sve i svašta) kažu neki, da kada bi “net pao” ne bi mogli da čujemo pravi glas naroda, i nezavisnih medija, već samo ono što nam se servira na nacionalnim kanalima, (mejnstrim mediji) i sa radio stanica…a, glavno je pitanje? Kome danas možeš verovati?
Lepo je čitati štampana izdanja, ali je i smor čekati po dvadeset i četiri sata za novu informaciju, ili čak nedelju dana ako je časopis u pitanju. Zato “guglamo” nove informacije, korisne i dobijamo pravu vest – ako nismo i samo teoretičari zavera i raznoraznih gluposti.
Sve treba čitati, i biti u toku, ali i napraviti mali predah od po par dana – a taj odmor od ekrana, iskoristiti za dobru knjigu.
A još je bolje i kupiti svesku i olovku i zapisivati misli, hvatati beleške, jer u ovim brzim vremenima digitalizacije, može se desiti, da zaboravimo da pišemo. Sve ima svoju meru, a vaganje je najbolje, kada je internet u pitanju.
Internet revolucija je napravila da se muzika sluša i kupuje preko online. Isto je i sa filmovima, serijama, garderobom. Mnogi kreativci, ranije, nisu mogli da pokažu svoj talenat, a danas im to internet omogućuje – portali, blogovi, edukativni vlogovi. Za sada je sve bez cenzure, ili do neke granice, demokratski slobodno…
Sta bi bilo? Nista. Zemlja bi se okretala i dalje, ali pitanje kljucno je da li su covek kao jedinka, drustvo u celini, sretniji nego sto su bili, ili nego sto bi bili ako se ta “katastrofa”obistini.Internet je prozor u svet kao sto je nekad bila samo tv, ipak, to izobilje mogucnosti nije uvek najbolje za samog coveka jer ga ne tera pregnuca pa samim tim ni na dostignuca,bi Takav pasiviziran ne okrece tocak razvoja,a njegovo otudjeno ponasanje, narcisoidna licnost i samodovoljnost mozda su najbolje manifestacije izmenjene prirode, osiromasene licnosti, recju nuspojava takvih uticaja.
Dobra vam je kruska 😆