Velika Priča: Kejtlin Dzener za početnike!
Priredile: Jelena Milenković i Slađana Vučković
Iako je promenio pol pre skoro sedam godina, on, ona za sebe kaže da je OSOBA, koja će za svoju decu uvek biti otac. Prva je Trans osoba koja je uveličala ponosno naslovnicu najuglednijeg magazina VanityFair.
Upoznajte Kejtlin i Brus Dzener ako ne pripadate generaciji koja gleda “Kardašijane.”
Kejtlin Meri Džener je rođena kao Brus Džener u Mont Kisku, Njujork. Ima dve sestre: Lisu i Pam i mlađeg brata Burtona koji je nastradao u saobraćajnoj nesreći u Kantonu, Konektiketu 30. novembra 1976. godine, kratko nakon Kejtlinog uspeha na Olimpijskim igrama.
Kao dete, dobila je dijagnozu disleksije. Diplomirala je 1973. godine kao profesor fizičkog vaspitanja. Na olimpijskim suđenjima 1972. godine Džener je bio na 5. mestu u muškom desetoboju, iza Stiv Goga i Andru Petesa. Džener se kvalifikovao za olimpijsku ekipu, tako što je ubrzao i poslednji krug završio 22 sekunde pre ostalih. Što je dovelo do toga da Euggen Registar-Guard pita ko je Džener…
Nakon olimpijskih suđenja 1972. godine Džener je završio na 10. mjestu. Gledajući Mikol Avilova i njegovu pobedu dobio je inspiraciju da započne intezivan režim treniranja „Prvi put sam znao šta želim u životu i to je to, a ovaj čovek to ima. Bukvalno sam počeo trenirati te noći u ponoć, trčeći kroz ulice Minhena u Nemačkoj, trenirajući za Igre.
Od tog dana sam trenirao svaki dan od 6-8 sati dnevno, 365 dana u godini. Nakon diplomiranja oženila je Kris Kravner i preselila se u Kaliforniju. Obezbedila je finansijski svoju porodicu radeći za jednu aviokompaniju. Radila je i vežbala danju, a noću je prodavala osiguranje i tako zarađivala do 9.000 dolara godišnje. Dženerova je primljena u Američku Nacionalnu halu slave i terena slavnih 1980. godine, Olimpijski dvorac slavnih 1986. godine, dvorana slavnih u zalivskoj oblasti i Konferencijska sportska dvorana slavnih 1994. godine i San Hose sportske dvorane slavnih 2010. godine.
Skoro 20 godina, San Džouz Siti Koledž održavao je godišnje takmičenje za Brusa Dženera. Džener je glumio u filmu “Seoski ljudi“ i komediji “Ne možeš zaustaviti muziku“ 1980. godine. Dženerova predstava je nominovana za Zlatnu malinu, nagrada za najgoreg glumca 1980. godine. Imao je nekoliko uspešnih filmova za TV Zlatni trenutak: olimpijska priča o ljubavi“ i „Gramblingov beli tigar“.
Takođe se pojavljuje u epizodi serije Srebrne žlezde nazvane „Problem sa rečima“.Džener se pojavio u nizu igranih emisija i televizijskih programa stvarnosti, uključujući glavnu ulogu s Grits Grehamom u epizodi ABC-ovog Američkog Sportsmena. -Program uključuje Grešam lov, ribolov, ili pucanje na egzotičnim oblastima sa poznatim ličnostima.
Početkom 90-ih Džener je bio domaćin infomercijala za mašinu za penjanje stepenicama pod nazivom „Star Klajmber Plus“. U intervjuu sa Dijanom Sojer 2015. godine, Džener je izašla kao trans žena, rekavši da se bavila rodnom disforijom od svoje mladosti i rekla je „Za sve namere i svrhe sam žena“.
Dugo je uzimala hormonske terapije, ali je prestala sa tim kada je njena veza sa Kris Kardašijan postala ozbiljnija, što je dovelo do braka 1992. godine. Džener je preispitivala svoj pol i hormone na putovanjima kada je išla sama, ne romantičnim putovanjima jer je to smetalo njenoj ženi. I braku u kojem je bila sve do 2015. godine.
Džener je promenila svoj pol u januaru 2017. godine. Rekla je da je nikada nisu privlačili muškarci niti ona njih, isključivo žene. Što je ljudima često neobično da porede sa promenom pola, pa se zbog toga danas izjašnjava kao a.ek.ualna. U junu 2015. godine Džener je debitovala njeno novo ime i imidž i počela je javno koristiti ženske samo-deskriptore. U julu iste godine je održala ceremoniju svog preimenovanja u Kejtlin Meri Džener.
Pre njenog intervjua sa Dijanom, ona je u emisiji o Kardašijanovima govorila o tome i pripremala svoju porodicu na ono što će se desiti. U posebnoj emisiji istakla je da ne postoji pravi put za promenu pola. U svakom slučaju je je htela da osigura svoju decu pre nego što se oda takvom poduhvatu.
Kejtlina objava da je transrodna osoba prošla je bez presedana za transpersonalnost, uključujući u zakonodavne inicijative. Intervju 20/20 imao je 20,7 miliona gledalaca što je učinilo za “najprestižnijeg novinara za televizijske medije… ”
U novinama „Dnevna Zver“ opisali su kako Kejtlina iskrenost, ranjivost i slava mogu dovesti do „jeftinih viceva“ o trans ljudima. Članovi ovih novina su uvideli da se odvija ista stvar i protokol kao i u periodu prihvatanja LGBT populacije.
Kejtlin novi identitet je bio otkriven u časopisu Vanity Fair – koji je napisao Baz Bisindžer, a Eni Lejbovic je fotografisala za naslovnu stranu. Koristeći svoj Tviter objavila je –
“Tako sam srećna nakon tako dugog perioda uživam u samoj sebi. Dobrodošli u svet Kejtlin, ne mogu da čekam da upoznaš sebe / mene”. Ovo je bio deseti najpopularniji tvit i retvitovao se od januara do novembra te iste godine. Uspela je da za 1 sat i 3 minuta, dobije više od 1 miliona pratilaca. Time je postavila svetski rekord, nadmašujuči čak i predsednika Sjedinjenih Američkih Država –Baraka Obamu. Međutim, slava ima i satiričnu stranu – Kejtlin je učestvovala u emisijama Sout Parka…
Covek je osvojio zlatnu olimpijsku medalju i postavio svetski rekord u najtezoj atletskoj disciplini – desetoboju, samo to da uradis pa si uradio dovoljno za ceo zivot.
PS. Sad vidim verifikaciono pitanje – a sta da rade ljudi koji ne znaju engleski, kako da ostavljaju komentare?