Sve o Poligrafu: Koristan ali i nepouzdan?
Do pre desetak godina, Balkanci su poligraf gledali samo u američkim filmovima i divili se junakinji “Niskih Strasti” kako ga je bez problema prošla!?
Danas u pandemijskim “dvadesetima” 21 veka poligraf se koristi u najjeftinijim rijaliti programima i raznim emisijama za zaluđivanje naroda.
Koliko je on pouzdan, precizan ili koliko je tačna ta sprava za otkrivanje istina ili laži?
2019. godine Profesor Pravnog fakulteta Goran Ilić za Insajder je kazao da poligraf nije nikakav dokaz na sudu već se samo može koristiti kao indicija za usmeravanje istrage.
„Poligraf se koristi da se provere nečije tvrdnje i da li neko govori istinu”, kaže za BBC na srpskom poligrafista Nikola Novak.
Ipak, na poligraf se u Srbiji može otići samo dobrovoljno i on nema težinu na sudu.
„Sud ne može na osnovu poligrafa da zasnuje presudu, on nema dokaznu snagu”, objašnjava za BBC na srpskom advokat Predrag Savić.
Međutim, kako kaže, poligraf može da bude veoma koristan u policijskim istragama.
Poligraf je aparat koji može istovremeno da beleži više fizioloških procesa u organizmu (krvni pritisak, puls, brzinu disanja, psihogalvanski refleks).
Kada se jedna varijanta poligrafa koristi u istražnom postupku, onda se taj aparat naziva detektor laži. Sudska praksa ga ne prihvata kao validan dokaz, iako se u praksi sve češće koristi naročito u komplikovanim procesima.
Da li se može prevariti Poligraf? Najbolji odgovor na ovo pitanje je obrazložio za “Novosti” pre šest godina Dragan Mijović (Zamenik načelnika Nacionalnog kriminalističkog centra), koji je rekao da to može učiniti samo neko ko je psihopata.
– Poligraf praktično lovi strah od otkrivanja laži – priča za “Novosti” Mijović. – Kad neko kaže nešto što nije istina, on oseća teskobu i strah da će to biti otkriveno. I ima telesne reakcije poput ubrzanog rada srca, znojenja, promene krvnog pritiska, ritma i dubine disanja, oksidacije krvi…
Kod psihopata, takve reakcije izostanu. To, međutim, ne znači da je takva osoba nevina. Tu je zamka, jer treba uočiti da je reč o psihopati, a ne o nevinom čoveku i osloboditi ga krivice.
Potrebne su druge kriminalističke metode za dokazivanje. Poligraf je ovde nemoćan. – rekao je tada Mijović.
FOTO: Pixabay, Ilustracija izvor mediji
Najbolja recenica za neverne tome „Poligraf se koristi da se provere nečije tvrdnje i da li neko govori istinu”
Da li si citao-la da se moze prevariti poligraf ko je psihopata?
Da i psihopata i osoba koja prosto nema u svojoj glavi zapisano da je to sto je ucinio-la lose. U jednoj od tih prica o poligrafu jedan iskusni strucnjak jednom rece da je na njima najteze “obradjivati” glumce-jer su istrenirani da suzbiju emociju a odglume suprotnost, a i politicare- jer je njihova moc manipulacija u fulu. Sto bolji politikant to veca moc manipulacije!!