Pre 110 godina Srbija je imala prvi Ženski Časopis
U godinama neizvesnosti i u 21 veku turbulencija kada se mnogi štampani mediji gase – pre 110 godina Srbija je imala časopis “Žena.” Svojom delatnošću na polju emancipacije žena obeležio je ne samo period tokom koga je izlazio, već i drugu i treću deceniju 20. veka
Časopis Žena je pokrenula i uređivala Milica Tomić, ćerka Svetozara Miletića i Anke Milutinović i žena Jaše Tomića. Veoma je važna činjenica da je Milica Tomić bila jedina žena urednica među Srbima, zato što je u Novom Sadu u to vreme važila druga pravna praksa.
Ostali ženski časopisi imali su za urednike muškarce, što je bio rezultat zakona na osnovu kog su žene bile lišene prava da se brinu o novcu i imovini ili da se pojavljuju pred sudom.
Časopis je pokrenut s namerom da se bavi svim pitanjima koja se tiču života žene.
Prosečan broj stranica je između 65 i 75 strana. Ilustracije su retke, a pojavljuje se nekoliko fotografija znamenitih žena i poneka ilustracija u oglasima. Pretplata za Ugarsku, Austriju, Bosnu i Hercegovinu iznosi 8 K godišnje ili 2 K na tri meseca. Za sve druge države 10 dinara godišnje.
Pojedini brojevi koštaju 80 potura (1 dinar) za Crnu Goru i Srbiju.
Kao posebno izdanje časopisa Žena izdaje Kalendar sa slikama za 1912, 1913, 1914. godinu. Urednica kalendara takođe je bila Milica Tomić.
Ženski časopis Žena izlazio je od 1911. do 1921. godine u Novom Sadu. Izlazio je redovno svakog prvog dana u mesecu, sa prekidom tokom Prvog svetskog rata. Časopis Žena prestao je da izlazi 1921. godine (god. 8, br. 9/10,nov./dec. 1921). U tom zadnjem broju urednik obaveštava čitaoce da će časopis prestati da izlazi zbog materijalnih poteškoća:
Žena je ženski časopis opšteg tipa. Nije feministički u pravom smislu reči, pošto se žena najčešće smešta u okvire tradicionalno shvaćenih uloga majke, supruge, ćerke i Srpkinje, ali se ipak insistira na obrazovanju za žene.
U Ženi se objavljuju članci različitog sadržaja, koji se bave ženskom ulogom u društvu, politici, kulturi i kući. Časopis je fokusiran na žene – Srpkinje, međutim, nudi dobru sliku i o ženskom pitanju u svetu.
Ukratko rečeno – Žena je bila ozbiljan časopis i odigrala je važnu ulogu u emancipaciji i edukaciji žena u srpskim krajevima.
Secam se kako nam je samo jedna profesorka pomenula ovo.Nama ,buducim novinarima.Pogledajte Srbiju tada i sada-sve je jasno